ul. 3 Maja 27/4a
43-300 Bielsko-Biała
tel. (033) 810 16 20
tel. (033) 812 28 85
fax. (033) 812 27 90


Muzeum Medycyny i Farmacji
2018-10-19

Szanowni Państwo,
przesyłamy prośbę Śląskiego Uniwersytetu Medycznego:

"W chwili obecnej prowadzone są bardzo intensywne prace zmierzające do utworzenia Muzeum Medycyny i Farmacji w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, z siedzibą na Wydziale Farmaceutycznym w Sosnowcu. Placówka zlokalizowana będzie w Domu Studenta (DS II), przy ulicy Ostrogórskiej 30, w Sosnowcu. Obecnie, w pomieszczeniach DS, w których – w latach poprzednich, mieścił się Dziekanat Wydziału oraz Studium WF, odbywa się gruntowny remont, dostosowujący pomieszczenia do prowadzenia placówki muzealnej. Gromadzone są także eksponaty oraz przygotowywane miejsca do ich ekspozycji. W założeniu, muzeum będzie podzielone na 3 ekspozycje: farmaceutyczną, lekarską oraz dedykowaną diagnostom laboratoryjnym. Dla farmacji przewidziano dwa pomieszczenia. Pierwsze z nich dedykowane jest izbie pamięci oraz historycznym ciekawostkom ze świata farmacji. W drugim pomieszczeniu odtworzona zostanie stara apteka wraz z recepturą.
Otwarcie Muzeum Medycyny i Farmacji, które nastąpi już niebawem – w miesiącu grudniu 2018, wieńczyć będzie obchody 70-lecia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
W imieniu organizatorów prosimy o informacje na temat ewentualnych darczyńców, którzy zechcieliby przekazać na szlachetny cel „Meble apteczne” oraz przedmioty związane z farmacją i medycyną, tj. stare książki, wagi czy utensylia.
Przyczyńmy się do ocalenia od zapomnienia wartościowych przedmiotów, wykorzystywanych w przeszłości przez aptekarzy i lekarzy, a w ten sposób także do popularyzacji wiedzy na temat Ich cennego dorobku, prezentując zbierane latami i pozyskiwane do chwili obecnej eksponaty młodym adeptom sztuk farmaceutycznej i lekarskiej, a także – szerokiej społeczności naszego regionu.
dr hab. n. farm. Paweł Olczyk"
[ES]
  Copyrights 2005 BOIA. All rights reserved.